پلاتفرم یارسان: پیام شانزدهم آذر مقاومت در راه آزادی و برابری است

پیام شانزدهم آذر مقاومت در راه آزادی و برابری است

شانزدهم آذر در تاریخ خلق های ایران نمادی از آزادیخواهی و مبارزه با استبداد داخلی و امپریالیسم خارجی بوده و هرساله گروه­های مختلف دانشجویان آزادیخواه در بزرگداشت آرمان های دموکراتیک و برابری خواهانه ای که شانزهم آذر یادآور آن است، دست به اعتراض زده و حاکمیت ظلم و جور زمانه را به چالش کشیده اند. حاکمیتی که هر ساله از یک طرف تلاش کرده تا با تحریف آرمان های شانزدهم آذر آن را به فرصتی برای جولان دار و دسته های مزدور خودش در دانشگاه تبدیل کرده و مورد سوءاستفاده قرار دهد، و از سوی دیگر با بسیج نهادهای سرکوبگر و امنیتی اش به زندانی کردن و سرکوب دانشجویان پرداخته است. امسال اما شانزدهم آذر در شرایطی فرا رسیده است که حکومت به بهانۀ همه گیری بیماری کورونا دست به تعطیلی کامل دانشگاه ها و نهادهای آموزش عالی زده و این بحران را به عنوان فرصتی برای خاموش کردن اعتراضات و فریادهای حق طلبانۀ دانشجویان مغتنم شمرده است. این در حالی است که بازداشتگاه و زندان ها تعطیل نشده و حتی در شرایط قرنطینۀ کامل شهرها نیز دستگیری، بازداشت و زندانی کردن دانشجویان همچنان ادامه داشته است.

در سال های اخیر و به ویژه از قیام دی 1396 بدین سو دانشگاه به عنوان بخشی ویژه از جامعه با طرح انتقاداتی رادیکال از حکومت، تلاش کرده تا سیاست های اقتصادی-اجتماعی رژیم سرمایه داری اسلامی را به چالش کشیده و مسائل مبرم اقشار زحمتکش و طبقۀ کارگر را که در حاکمیت جمهوری اسلامی در سرکوب و خفقان محض به سر می برند به زبان آورده و فریاد بزند. در صدر این مسائل اعتراض به پولی شدن دانشگاه ها، کالایی شدن آموزش، ممنوعیت ورود پیروان اقلیت های دینی به دانشگاه ها، تبعیض جنسیتی علیه زنان، سرکوب سیستماتیک کارگران و محرومیت دانشجویان آزادیخواه از تحصیل بوده که در همراهی و همصدایی دانشجویان با جنبش های اجتماعی دیگر همچون زنان، معلمان، بازنشستگان و مهمتر از همه جنبش کارگری بیان شده و محتوای جنبش دانشجویی مبارز و آزادیخواه را شکل داده است.

ما همچون پلاتفرم یارسان به بهانۀ شانزدهم آذر به مبارزات دانشجویان ایران -از خلق ها و در مناطق مختلف ایران- درود می فرستیم و این روز را به دانشجویان ایران به ویژه دانشجویان زندانی که به سبب فعالیت های آزادیخواهانه در زندان های رژیم سرمایه داری اسلامی به سر می برند، و همۀ کسانی که به دلیل اعتقادات شان و یا تعلق به گروه های اجتماعی همچون یارسان، دراویش، بهاییان و …، و یا به دلیل نابرابری و فاصلۀ طبقاتی دهشتناک امکان تحصیل را از دست داده اند تبریک می گوییم. در سالگرد شهادت سه دانشجوی مبارز سوسیالیست، یاد و خاطرۀ همۀ دانشجویان شهید، به ویژه شهدای دانشجوی دانشگاه کرماشان، رفقای شهید سعید عقیقی، عباسعلی تقی پور، بهروز هاشمی، مهرداد چمنی، وریا مدرسی، و همچنین شهدای دانشجوی جنبش آزادیخواه در سال های اخیر به ویژه رفقا هاوار کلهر، مانی کیاکسار و عاکف مامو زاگرس را گرامی داشته و آرمان های سرخ آنان را همچون آرمان خود می دانیم؛ آرمانی که تنها راه رهایی و رسیدن به آزادی و برابری را در شرایط سرکوب همه جانبۀ جامعه، مقاومت مبتنی بر اتحاد دموکراتیک خلق ها و زحمتکشان می­داند.

پلاتفرم یارسان

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *