سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در کرماشان به حبس محکوم شدند

بعد از گذشت دو ماه از خیزش خلقهای ایران و شرق کردستان، ماشین کشتار و خفقان رژیم توتالیتاریست ایران دست بە کار شدە است و با اتهاماتی واهی فعالین را بە حبس محکوم میکند.

بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرماشان سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در کرماشان به نام‌های «خلیل اسدی بوژانی»،«صحبت امیدی» و «مهدی ابدالی» را در یک پرونده مشترک در مجموع به ۱۷ سال و ٦ ماه حبس تعزیری محکوم کرده و پرونده «محی الدین اصغری» را جهت رسیدگی به دادگاه کیفری دو کرماشان ارجاع داده است.

بر اساس این احکام، «خلیل اسدی بوژانی» به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۳ سال و نیم و به اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به ۳ سال حبس محکوم شده است، همچنین مهدی ابدالی به ۱ سال حبس و صحبت امیدی به اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به ۵ سال و به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند، که تنها یکی از این احکام قابلیت اجرایی دارد.

«مصفی احمدیان»، وکیل مدافع خلیل اسدی بوژانی و محی‌الدین اصغری در گفتگو با شبکه حقوق بشر کردستان با تایید این خبر گفت: «مصادیق اتهامات عنوان‌شده علیه خلیل اسدی بوژانی حضور در اعتراضات آبان‌ماه و ارسال اخبار و تصاویر برای سایر افراد عنوان شده است. از احکام صادره برای وی بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها ۳  سال و نیم قابلیت اجرایی دارد.».

جلسه دادگاهی این چهار فعال مدنی کُرد روز دوشنبه ۲۱ بهمن‌ماه در شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی اسدی برگزار شده بود.

وی افزود: « در خصوص محی‌الدین اصغری نیز از آنجایی که مصداق اتهام وی مساعدت در پذیرش یکی از متهمین زخمی در منزلش بوده است، ربطی به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور نداشته و رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه انقلاب نیست، به همین دلیل به دادگاه کیفری دو ارجاع شده و باید در آنجا به آن رسیدگی شود».

این وکیل دادگستری در در پاسخ به این سوال که چرا روند رسیدگی به پرونده این افراد اینقدر سریع صورت گرفته است، گفت: «به نظرم روند رسیدگی و صدور حکم با این سرعت جای انتقاد داشت، خاصه اینکه در دفاع از موکلین جهات خاصی مطرح شده و درخواست تحقیق بیشتر شد. به‌ هر حال نسبت به حکم صادره اعتراض و درخواست تجدیدنظر خواهم کرد».

صحبت امیدی و محی‌الدین اصغری در تاریخ ۲۸ آبان‌ماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر کرماشان منتقل شده بودند.

محی‌الدین اصغری پس از سپری کردن ۲۷ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات و ۸ روز در زندان دیزل‌آباد کرماشان با سپردن وثیقه آزاد شده بود. صحبت امیدی نیز ۳۷ روز در بازداشتگاه و ۴ روز در زندان نگهداری شده و نهایتا با سپردن وثیقه آزاد شده بود. وی به هنگام بازداشت زخمی و در این مدت از رسیدگی‌های پزشکی محروم بوده است.

مهدی ابدالی نیز در جریان اعتراضات آبان‌ماه در حالی که هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شده بود. وی پس از سپری کردن ۱۵ روز در بازداشگاه و ۱۳ روز در زندان دیزل‌آباد با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

از میان این افراد خلیل اسدی بوژانی به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه ۲۱۰ میلیون تومانی همچنان در زندان دیزل‌آباد به‌سر می‌برد. وی روز ۲۹ آبان‌ماه در منزل خانوادگی خود در جعفرآباد کرماشان بازداشت و در تاریخ ۲ دی‌ماه به زندان دیزل‌آباد منتقل شده بود.

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *